You are here: Home Archives Ulster Chronicles 2002-2003 Season Ulster Chess News Ulster Team Championship Preliminary Rounds

Ulster Team Championship Preliminary Rounds

2 March 2003

With an uneven number of teams, it was decided after a meeting of the captains, that instead of using a knockout system, the teams would play a rapidplay all-play-all as had happened in the 2001 event. The top 2 teams would progress to the Final with the teams finishing 3rd and 4th going through to the Plate Final.

With one round to go, the four top teams in the standings were Fisherwick 17.0, QUB A and RVH both 16.5 and Civil Service 14.5. The final round draw had these four paired together and Fisherwick beat Civil Service 3.5 - 1.5 while RVH A beat QUB 4.5 - 1.5.

 

Round 1

 

 

 

 

 

 

Fisherwick B

2.0-3.0

QUB A

1.

Neil Green

0.5/0.5

David Houston

2.

Ian Woodfield

0.5/0.5

Stephen Wood

3.

Gerry Pollock

0-1

Stephen Morgan

4.

Fred Marlow

0-1

Fred MacDonald

5.

Alex Beckett

1-0

Bernard McCaughey

 

 

 

 

 

Bangor

4.0-1.0

QUB B

1.

Arlo White

0.5/0.5

Robin Triggs

2.

James O'Fee

1-0

Calum Leitch

3.

Mark Newman

1-0

Brendan McGrath

4.

Ron Henderson

0.5/0.5

Ashley Peile

5.

RichardProctor

1-0

forfeit

 

 

 

 

 

Civil Service

1.5-3.5

RVH

1.

Tom Esmonde

0.5/0.5

Danny Mallaghan

2.

Peter May

0-1

John McKenna

3.

Sam Moore

1-0

Damien Cunningham

4.

Gerald Harvey

0-1

Damien Lavery

5.

Chris Kelly

0-1

Chris Black

 

 

 

 

 

 

Round 2

 

 

 

 

 

 

QUB A

4.5-0.5

QUB B

1.

David Houston

1-0

David O'Donnell

2.

Stephen Wood

0.5/0.5

Robin Triggs

3.

Stephen Morgan

1-0

Calum Leitch

4.

Fred MacDonald

1-0

Brendan McGrath

5.

Bernard McCaughey

1-0

Ashley Peile

 

 

 

 

 

Fisherwick A

4.0-1.0

RVH

1.

John Cairns

1-0

Danny Mallaghan

2.

Tom Alcorn

1-0

John McKenna

3.

Graeme McCormick

1-0

Damien Cunningham

4.

Norman McFarland

1-0

Damien Lavery

5.

Bobby Thompson

0-1

Chris Black

 

 

 

 

 

Fisherwick B

1.5-3.5

Bangor

1.

Neil Green

0-1

Arlo White

2.

Ian Woodfield

1-0

James O'Fee

3.

Gerry Pollock

0-1

Mark Newman

4.

Fred Marlow

0-1

Ron Henderson

5.

Alex Beckett

0.5/0.5

Richard Proctor

 

 

 

 

 

 

Round 3

 

 

 

 

 

 

Civil Service

4.0-1.0

Fisherwick B

1.

Tom Esmonde

1-0

Neil Green

2.

Peter May

0-1

Ian Woodfield

3.

Sam Moore

1-0

Gerry Pollock

4.

Gerald Harvey

1-0

Fred Marlow

5.

Chris Kelly

1-0

Alex Beckett

 

 

 

 

 

Bangor

2.0-3.0

QUB A

1.

Arlo White

1-0

David Houston

2.

James O'Fee

0-1

Stephen Wood

3.

Mark Newman

0-1

Stephen Morgan

4.

Ron Henderson

0-1

Fred MacDonald

5.

Richard Proctor

1-0

Bernard McCaughey

 

 

 

 

 

Fisherwick A

4.0-1.0

QUB B

1.

John Cairns

0.5/0.5

David O'Donnell

2.

Tom Alcorn

0.5/0.5

Robin Triggs

3.

Graeme McCormick

1-0

Calum Leitch

4.

Norman McFarland

1-0

Brendan McGrath

5.

Bobby Thompson

1-0

Ashley Peile

 

 

 

 

 

 

Round 4

 

 

 

 

 

 

QUB B

1.0-4.0

Civil Service

1.

David O'Donnell

0-1

Jonathon Brown

2.

Robin Triggs

0.5/0.5

Sam Moore

3.

Calum Leitch

0.5/0.5

Gerald Harvey

4.

Brendan McGrath

0-1

David Jackson

5.

forfeit

0-1

Chris Kelly

 

 

 

 

 

Bangor

0.5-4.5

RVH

1.

Arlo White

0-1

Tom Clarke

2.

James O'Fee

0-1

Michael Holmes

3.

Mark Newman

0-1

Paul McLoughlin

4.

Ron Henderson

0.5/0.5

Danny Mallaghan

5.

Richard Proctor

0-1

Damien Cunningham

 

 

 

 

 

Fisherwick A

4.0-1.0

Fisherwick B

1.

John Cairns

1-0

Neil Green

2.

Tom Alcorn

1-0

Ian Woodfield

3.

David Ruben

1-0

Gerry Pollock

4.

Norman McFarland

1-0

Fred Marlow

5.

Bobby Thompson

0-1

Alex Beckett

 

 

 

 

 

 

Round 5

 

 

 

 

 

 

QUB B

3.0-2.0

RVH

1.

Robin Triggs

0-1

Tom Clarke

2.

David O'Donnell

1-0

Paul McLoughlin

3.

Calum Leitch

1-0

John McKenna

4.

Brendan McGrath

1-0

Damien Lavery

5.

forfeit

0-1

Damien Cunningham

 

 

 

 

 

QUB A

3.0-2.0

Fisherwick A

1.

David Houston

1-0

John Cairns

2.

Stephen Wood

0.5/0.5

Tom Alcorn

3.

Stephen Morgan

0-1

David Ruben

4.

Fred MacDonald

1-0

Norman McFarland

5.

Bernard McCaughey

0.5/0.5

Bobby Thompson

 

 

 

 

 

Bangor

2.0-3.0

Civil Service

1.

Arlo White

1-0

Jonathon Brown

2.

James O'Fee

0-1

Sam Moore

3.

Mark Newman

0-1

Gerald Harvey

4.

Ron Henderson

0-1

David Jackson

5.

Richard Proctor

1-0

Chris Kelly

 

 

 

 

 

 

Round 6

 

 

 

 

 

 

RVH

5.0-0.0

Fisherwick B

1.

Tom Clarke

1-0

Neil Green

2.

Michael Holmes

1-0

Ian Woodfield

3.

John McKenna

1-0

Gerry Pollock

4.

Damien Cunningham

1-0

Fred Marlow

5.

Damien Lavery

1-0

Alex Beckett

 

 

 

 

 

QUB A

3.0-2.0

Civil Service

1.

David Houston

0-1

Jonathon Brown

2.

Stephen Wood

1-0

Sam Moore

3.

Stephen Morgan

1-0

Gerald Harvey

4.

John Wood

1-0

David Jackson

5.

Bernard McCaughey

1-0

Chris Kelly

 

 

 

 

 

Fisherwick A

3.5-1.5

Bangor

1.

John Cairns

1-0

Arlo White

2.

Tom Alcorn

1-0

James O'Fee

3.

David Ruben

0.5/0.5

Mark Newman

4.

Norman McFarland

1-0

Ron Henderson

5.

Bobby Thompson

0-1

Richard Proctor

 

 

 

 

 

 

Round 7

 

 

 

 

 

 

RVH

4.5-0.5

QUB A

1.

Tom Clarke

0.5/0.5

David Houston

2.

Stephen Scannell

1-0

Stephen Morgan

3.

Michael Holmes

1-0

Stephen Wood

4.

Paul McLoughlin

1-0

John Wood

5.

Danny Mallaghan

1-0

Bernard McCaughey

 

 

 

 

 

QUB B

2.0-3.0

Fisherwick B

1.

David O'Donnell

1-0

Neil, Green

2.

Robin Triggs

0-1

Ian Woodfield

3.

Calum Leitch

1-0

Gerry Pollock

4.

Brendan McGrath

0-1

Alex Beckett

5.

forfeit

0-1

Fred Marlow

 

 

 

 

 

Civil Service

1.5-3.5

Fisherwick A

1.

Jonathon Brown

0.5/0.5

John Cairns

2.

Sam Moore

0-1

Tom Alcorn

3.

Gerald Harvey

0-1

David Ruben

4.

David Jackson

0-1

Norman McFarland

5.

Chris Kelly

1-0

Bobby Thompson

So Fisherwick A and RVH qualified for the Final of the 2003 Ulster Team Championship while Civil Service and QUB A go through to the Plate Final. Both Finals will be double-round affairs and will be played on 18 May 2003 at Queen's University.

Team

Fish  
A

RVH

QUB  
A

CivS

Bang

Fish  
B

QUB  
B

Total
Points

Fisherwick A

X

4.0

2.0

3.5

3.5

3.5

4.0

20.5

RVH

1.0

X

4.5

3.5

4.5

5.0

2.0

20.5

QUB A

3.0

0.5

X

3.0

3.0

3.0

4.5

17.0

Civil Service

1.5

1.5

2.0

X

3.0

4.0

4.0

16.0

Bangor

1.5

0.5

2.0

2.0

X

3.5

4.0

13.5

Fisherwick B

1.5

0.0

2.0

1.0

1.5

X

3.0

9.0

QUB B

1.0

3.0

0.5

1.0

1.0

2.0

X

8.5

News
February programming at Bangor Chess Club Jan 29, 2023
UCU Simultaneous will take place on thursday 16th February 2023 We will be playing GM Benjamin Finegold (online). At the Civil Service Pavilion. Other dates for your diaries are the Ci... Jan 29, 2023
Childrens Chess Grandprix Standings after January 2023 With 2 of the 5 childrens chess tournaments completed we have the standings so far in the Grandprix. There are 3 more to... Jan 29, 2023
Chess tournaments continue at Methodist College The January Childrens Chess was played on Saturday 14th January 2023. With 27 keen young chess players. Jan 29, 2023
Greenisland FC Chess UCU January Blitz - Report Greenisland FC Chess had the pleasure of hosting a Blitz Tournament on the 27th January 2023. 32 players of all ages and... Jan 28, 2023
More news…
« February 2023 »
February
SuMoTuWeThFrSa
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728
Upcoming Events
Sligo Spring Tournament 2023 A popular event for which the UCU was glad to receive an invite. The tournament will be held 3-5 February Feb 03, 2023 - Feb 05, 2023 — Diamond Coast Hotel, Enniscrone, Co Sligo, F26 E9F9
FIDE-rated Lisburn Rapid Championship 2023 Friday 10th Feb. Friday 10th February 2023 This is event 9 of 10 in the NI FIDE Rapid Grand Prix 2022/2023 Feb 10, 2023 07:00 PM - 10:15 PM — Lisburn Chess Club, 60-62 Longstone Street
February 11th Childrens Chess 12:30 – 5:00 The monthly schools chess tournaments continues at Methodist College. Feb 11, 2023 12:30 PM - 05:00 PM — Methodist College,1 Malone Rd, Belfast BT9 6BY
City of Bangor Winter Blitz 2023 A 6 round competition with a time control of 10+0 on Thursday 16th February Feb 16, 2023 07:30 PM - 10:00 PM — Church of Ireland Groomsport Parish Hall, 30 Main Street, Groomsport, County Down, BT19 6JR
Ladies Day The second in the 2022/2023 season Ladies Day event will be held by Greenisland FC Chess Club Feb 26, 2023 01:00 PM - 04:00 PM — Greenisland FC Chess Club, 100 Glenkeen Avenue, Greenisland, BT38 8ST
Upcoming events…